Yurtdışındaki Üniversitelere Sınavsız Giriş!

Tomris Güzelyurt 18 Şubat 2016

İlk 500 üniversiteden birine girene
Türkiye’de sınav yok

Türkiye’de her yıl yüzlerce öğrenci eğitim için yurtdışına gidiyor. Lise eğitiminden doktoraya, dil okullarından uluslararası sertifika ve diploma programlarına kadar birçok alanda tercih edilen yurtdışında eğitim, her geçen gün daha çok rağbet görüyor. Talep bu denli fazla olunca, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) özellikle lisans programlarında denklik konusundaki düzenlemeleri öğrenciler ve aileleri için büyük önem taşıyor. Türkiye’de düzenlenen en büyük yurtdışı eğitim fuarlarının mimarı Akare Fuarcılık, sınavsız yurtdışı eğitim ve denklik konusundaki son gelişmeleri anlatıyor, kafalardaki soru işaretlerini gideriyor.1455629353_akare_fuar_gorseli

Türkiye’den yurtdışına eğitim için giden ve gitmeyi düşünen öğrenci sayısı her geçen gün artıyor. Lise eğitiminden doktoraya, dil okullarından uluslararası sertifika ve diploma programlarına kadar birçok alanda tercih edilen yurtdışında eğitimde, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), özellikle lisans programlarında denklik konusunda yaptığı düzenlemeler, “YÖK denkliği var mı?” sorusuna cevap veriyor. Türkiye’de düzenlenen en büyük yurtdışı eğitim fuarlarının mimari Akare Fuarcılık, sınavsız yurtdışı eğitim ve denklik konusunda bilinmesi gerekenleri anlatıyor. Yurtdışında alınan eğitimin Türkiye’de tanınıp tanınmadığının önemli bir göstergesi olan denklik, özellikle yurtdışında lisans programını tamamladıktan sonra mesleğinizi Türkiye’de yapıp yapamayacağınızı ya da hangi şartları sağlarsanız yapabileceğinizi belirleyen kriterdir.

Dünyanın ilk 500 üniversitesinde YGS ve LYS şartı yok

Lisans eğitimi için yurtdışına gitmeden önce mutlaka incelenmesi gereken YÖK denklik kurallarında geçtiğimiz yıl bir değişiklik yapıldı. Böylece sınavsız üniversitenin de yolu açılmış oldu. YÖK, ortaöğretimini Türkiye’de tamamlayan ve eğitime başladığı yıl, CWTS Leiden Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafından dünya üniversite sıralamalarında ilk 500’e giren üniversitelere kayıt olacak adaylarda YGS ve LYS puan şartı aranmayacağını açıkladı. Dolayısıyla, yurtdışına lisans eğitimine gitmeyi düşünenler ve dünya üniversite sıralamasında ilk 500 üniversiteden birine girebilenlerin, Türkiye’deki sınav sistemiyle herhangi bir bağlantıları kalmadı.

Diğer üniversiteler için sıralama şart

Peki ya ilk 500 üniversiteden birine gidilmeyecekse? Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Koordinatörü Aslıhan Özenç, bu durumda ne yapılması gerektiğini şu sözlerle açıklıyor: “Öncelikle, eğitime başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmiş olmanız gerekiyor. Tıp okumak istiyorsanız, sınavda tıp doktorluğu alanındaki sıralamada ilk 40 bine; Hukuk okumak istiyorsanız, Hukuk alanındaki sıralamada ilk 150 bine girmiş olmanız gerekiyor. ÖSYS Kılavuzu’nda yer alan Tıp ve Hukuk dışındaki diğer alanlarda da, yurtdışında okuyabilmek için en az, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesindeki programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almalısınız. Şayet, ÖSYS Kılavuzu’nda yer almayan bir alanda eğitim alacaksanız da, ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 150, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puana sahip olmalısınız. Bu kapsamda yurtdışına Mühendislik ve Mimarlık okumaya gidebilmek için de 180 puanı aşmalısınız.”

Yurtdışında alınacak eğitim için doğru bilgilendirilmenin önemine dikkat çeken Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Koordinatörü Aslıhan Özenç, “Yurtdışı eğitim, üniversiteler, lisans programları, denklik koşulları ve bu alanda daha birçok bilgiye ulaşma imkânı tanıyan Akare Yurtdışı Eğitim Fuarlarımız ile öğrenci ve velilerini yabancı eğitim kurumu temsilcileri ile bir araya getiriyor ve öğrencilerin yurtdışı eğitim planlarında en doğru bilgileri edinmesini sağlıyoruz” dedi.

İşte 2016 yılı Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları Takvimi:

02 Mart – Rixos Otel, Almata / Kazakistan

04 Mart – Radisson Otel, Astana / Kazakistan

19 Mart – Sheraton Otel, Kazablanka / Fas

31 Mart – Dedeman Otel Bostancı, İstanbul / Türkiye

02-03 Nisan – Hilton Otel Harbiye, İstanbul / Türkiye

05 Nisan – Sheraton Otel, Ankara / Türkiye

07 Nisan – Hilton Otel, İzmir / Türkiye

09-10 Nisan – Hilton Otel Bakü / Azerbaycan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir