Türkiye Çözüm’ü Sahiplendi….

Tomris Güzelyurt 28 Nisan 2017

aktacir

Eğitimde çığır açıp binlerce öğrenci mezun eden bir çoğunu çok değerli okullara yerleştiren Çözün Eğitim Kurumları ile ilgili bir röportaj çalışması yaptık. Sorularımız  Çözüm Eğitim Kurumlarının Eğitim Müdürümüz Ahmet Kadir AKTACİR cevapladı.

Çözümün kuruluş felsefesi nedir?

Ufukları, yüksek idealleri, medeniyet kurma hayalleri olan bir toplum büyük insanlar yetiştirmek zorundadır. Bilimde, fikirde, sanatta, sporda, mimaride, siyasette… Büyük insanları ortaya çıkaran şey eğitimdir.

İyi eğitim, sadece bilgiyi başarıyla aktarmak ya da yetenekleri geliştirmekten ibaret değildir. Aynı zamanda bilgi ve yeteneği yüksek idealler için kullanma azmini de kazandırmaktır. Bu nedenle okulu “soru çözmek” değil, hayatı çözmek olarak anlıyoruz ve hayata hazırlanan yer değil, hayatın kendisi olarak görüyoruz.

Öğrencilerimizin dünyanın neresine giderlerse gitsinler bulundukları ortamda yön veren, çözüm öneren, insiyatif alan ve lider kişilikler olmaları bizim kuruluş felsefemizi teşkil etmektedir.

Kuruluş aşamasındaki hedeflere ulaşıldı mı?

Çözüm kuruluş aşamasında sadece bir yayınevi olarak kurulmamıştı zaten… Okullar, sosyal platformlar, kuruluşlar… Daha yolun başındayız. Hedeflere ulaşmak demek; heyecanın bitmesi demektir. Biz daha yeni başlıyoruz…

Şu an kaç statüde faaliyet gösteriyorsunuz?

Gün itibariyle; Çözüm Yayınları, Eğitim Vadisi, Martı Yayınları, Beyaz Kalem Akademi, Çözüm Kolejleri, Çözüm Akademi Okulları, Çözüm Temel Liseleri, Yerli Nesil Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri,  Çözüm Kurs Merkezleri, Çözüm Etüt Merkezleri, Kitapbulal.com, Kitaphane.com, İcerikindir.com  gibi bir çok kurum bugün Çözüm bünyesindedir.

Çözüme bu kadar geniş çapta ilginin sebebi nedir?

Çözüm bu topluma mal olmuş ulusal bir firmadır. Bu millet bir değere sahip çıkmışsa, artık kimse o mertebeden aşağı indiremez. Biz ülke değerlerimizle barışık olduğumuz için millet bizi sahiplendi. Bizi güçlü kılan şey de bu olsa gerekir.

Türkiye’de genel olarak eğitimin durumun anlatır mısınız?

Türkiye olarak genç nüfusa sahip bir ülkeyiz. Genç nüfusun en çok ihtiyaç duyduğu şey de eğitimdir. Gençlerimiz geleceğini eğitimde görüyor. Şehir hayatı kırsal hayata oranla çok daha fazla. Herkes daha iyiye yaklaşmak istiyor. Kimse sıradan bir üniversiteye gitmek istemiyor. Kimse sıradan bir bölüm okumak istemiyor. Eğitimde çok büyük yollar katettik. Artık 30 sene öncesinin Türkiye’si yok. Artık dünyayı takip eden değil, dünyanın takip ettiği bir Türkiye var.

Dershanelerin kapanması eğitim nasıl etkiledi?

Aslında her şey aslına rücu ediyor. Demin de ifade ettiğimiz gibi genç nüfusa kaliteli eğitim verilmesinin yolu okullaşma oranı ile verilebilmektedir. Öğretmenler de sadece öğretim değil, eğitim yönleriyle de gençleri yetiştirmesi gerekiyor. Nesiller ancak idealist, erdemli ve donanımlı öğretmenlerin emeği ile yetiştirilebilir.

Temel Lise kavramı içinde yaşanan sorunlar nelerdir?

Temel Liseler bir çok sorun yaşadılar: MEB işleyişine alışık değillerdi, formal eğitimi tam manasıyla yapamıyorlardı, okul sistematiğine çok uzaklardı. Fakat bütün bu eksikliklerin üstesinden gelmeyi öğrendiler. Bugün bu sorunlardan çok uzaklar. Bu bir geçiş süreciydi. Sürecin sonuna doğru geliyoruz…

Özel öğretim kurumlarının genel anlamda durumları nedir?

Özel öğretim kurumları son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığımızın ve hükümetimizin de teşvikleriyle gittikçe artmakta ve güçlenmektedir. Eskiden özel okulda okumak birçok öğrencinin hayaliyken, artık çok ekonomik şartlarda insanlar özel okul eğitimi alabiliyor. Tabi problemler olmuyor mu? Problemleri bireysel olarak çözüme kavuşturmak çok zor. Biz tüm özel öğretim kurumlarımızın ÖZDER gibi sivil toplum kuruluşlarının çatısı altında birleşmelerini tavsiye ediyoruz.

subegenelfoto-1485435822

Veliler neden yayını olan eğitim kurumlarını tercih ediyor?

Herkes kurumsallık arıyor. Herkes güven ve istikrar arıyor. Yayın çıkartabilmek çok önemli bir bilgi birikimi, çok önemli bir alt yapı birikim istiyor. Bu da güç veriyor, güven veriyor. Markanın bilinirliği de sorumluluk bilincini artırıyor. Kısacası herkes planlı, programlı ve istikrarlı bir eğitim kurumuna çocuğunu emanet etmek istiyor.

Çözümün yeni hedefleri var mı?

Bu sorunuzun cevabını aslında vermiştik. Çözüm bir yenilik merkezidir diyebiliriz. Yenilikte öncülük eden bir kurumdur da diyebiliriz. Bizi bugünlere hedeflerimiz getirdi. Yenilik, inovasyon, kalite, vs. olmazsa olmazımızdır.

Bir veli neden Çözümü seçsin?

Çözümü tek kelime ile anlatmalarını istediğimizde; velilerimiz şöyle diyor: Çözüm; başarıdır, güvendir, istikrardır, kalitedir, eğitimdir, idealdir, yabancı dildir, atölyeli eğitimdir, inovasyondur, erdemdir… vb. Yani kısacası herkesin Çözüm’ü seçmesinde bir neden vardır. Bizce Çözüm, “Çözüm”dür…

foto-n5mvmt8cnpxkhvhvpz1u5xz4ioc9ijf8zdnq8dg4zvu82ntts0dln8i07fgppcrv9xoj6h7jpogcvn8evarqb0yk1jie17qbp57f

Öğretmen kadronuz hakkında bilgi verir misiniz?

Öğretmen kadromuz bizim en iddialı olduğumuz konudur. Biz öğrencimizi değil, öğretmenimizi seçeriz! Öğretmenimizin akademik yetkinliğinin yanı sıra, rol model olabilmesi, insan ilişkilerinde yapıcı olabilmesi, özgüveni yüksek olabilmesi çok önemlidir. Çözüm öğretmeni sürekli yeniliğe açık olmalıdır. Biz öğretmenlerimizi sürekli eğitime tabi tutmaktayız. Öğretmenlerimiz klasik öğretme metodlarından uzakta, öğrenicisini eğitimin merkezine alarak, onlara yön verebilen kişidir. Biz hepsiyle gurur duyuyoruz.

Öğretmen seçimi yaparken neler dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle bir öğretmende öğretmenlik mesleğine olan saygısı ve sevgisi çok önemli. Bu mesleği layıkıyla temsil edebilme bilgi ve becerilerine sahip mi? Bu sorunun cevabını mülakat aşamalarında yansıtabilmesi gerekiyor. Mesleki bilgi, tecrübe ve sınıf hakimiyeti, takım uyumu da diğer aradığımız meziyetlerden bir kaçı…

Çözümün genel yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?

Çözüm yayınları itibariyle 81 ilin tamamında. Eğitim kurumları olarak 50’den fazla il, onlarca ilçe ve 240 şubemiz ile ülkemizin hizmetinizdeyiz. Mutlaka size çok yakın bir Çözüm vardır…

Öğrenci seçimi yapıyor musunuz?

Öğrenci seçimi, veli seçimi, öğretmen seçimi… Hepsi önemli unsurlar. Öğrencilerimizin tamamın kucaklıyoruz. Bununla birlikte, eskilerin deyimi ile “talebe” yani talep eden… Öğrenci ilim öğrenmeyi talep etmeli. Bize düşen ise gerçek talebeye hak ettiği eğitimi verebilmek…

Etüt Merkezlerinin kapanması söz konusu. Bu konudaki planlarınız nelerdir?

Etüt merkezlerinin durumu KHK ile belirlenmiştir. Biz kanun koyucu değiliz. Resmiyetin izin verdiği ölçüde ve meşruiyette var olmaya devam edeceğiz. Tabiî ki kapanmalarını istemiyoruz. Çünkü bu kurumlar en kılcal noktalarda en vasati şartlarda dahi eğitim-öğretime destek olan kurumlar. Bakalım zaman neyi gösterecek? Hep birlikte yaşayacağız…

Başarı hedeflerini her sene tutturmak için ne yapıyorsunuz?

Başarı tesadüf değildir! İnanacaksınız, çalışacaksınız ve daha çok çalışacaksınız… Öğretmen de , veli de öğrenci de hem inanacak, hem fedakârlık gösterecek hem de çalışacak. Herkes ne yapıyorsa siz daha fazlasını yapacaksınız. Herkes ne zaman başladıysa siz daha erkenden başlayacaksınız. Herkes ne kadar biliyorsa siz daha çok bileceksiniz…

Kuruluştan bu yana kaç öğrenciniz üniversiteli oldu?

Bu sorunun cevabını on binlerle ifade etsek ancak yerini bulur. Kaç kişinin üniversiteli olduğundan çok bugün ne yaptıklarını soracak olursanız; bugün söz verdiğimiz gibi lider kişilikli, etrafında kabiliyetleriyle söz sahibi, bulunduğu noktada çok önemli vazifeleri ifa eden binlerce öğrencimiz var. Birçoğuyla çeşitli ortamlarda karşılaşıyor, görüşüyoruz.

Yerli Nesil Projesi Nedir? Bu konuyu açıklar mısınız?

Ülkemizin en büyük sorunu “ara” eleman olarak tabir edilen; aslında “aranan” kalifiye eleman olan meslek sahibi kişilerdir. Biz Çözüm olarak ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu Endüstri 4.0 çağında; dünya ile rekabet edebilecek meziyetlere sahip ve ahilik ahlâkına sahip gençler yetiştirmeye talip olduk. İstedik ki, hem yerli hem milli bir nesil yetiştirelim, üretim alanlarımızın, fabrikalarımızın insan ihtiyacını karşılayalım. Bu fikirle beraber Yerli Nesil Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini kurmaya başladık. Ülkemize hayırlı olur inşallah.

http://cozumegitimkurumlari.com/

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum “Türkiye Çözüm’ü Sahiplendi….”

  1. Betül Demirci

    Öğretmen kadronuz hakkındaki açıklamanız çok yerinde olmuş. Ankara’daki okulunuza kayıt yaptırmayı düşünüyorum.

    Cevapla