Deneyimleri ile çocuklara ışık oldu…

Tomris Güzelyurt 19 Ağustos 2016

nuhun gemisi2_HR-99Röportaj Gönül YALÇIN-

Fotoğraflar: Çağrı KILIÇÇI-Hande SÖNMEZERLER

Bir yıl önce Kadıköy – Fenerbahçe’de, otizmli oğlu Nuh’tan aldığı ilhamla Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi’ni kuran Mine Nişlioğlu konuğumuz oldu. Nişlioğlu, merkezin farklılıklarını “kendi deneyimleri, uzman bir ekip, tek çatı altında tüm hizmetlerin sunulması, değerlendirme farkı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı onaylı bir kuruluş olmak” olarak özetliyor; aile içinde yapılan eğitimlerin de çocuklara inanılmaz kapılar açtığını vurguluyor.

Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi’ni açmaya nasıl karar verdiniz?

Çok özet bir cevap vermem gerekirse, otizm spektrum bozukluğu olan oğlum Nuh’tur merkezi açmamın sebebi. Oğlumu yetiştirirken yaşadıklarım ve edindiğim deneyimler, başka çocuklara ve ailelere de ışık olsun istedim.

noah LR-138 (1)Oğlunuza ne zaman otizm teşhisi kondu?

Nuh, 2006 yılında doğdu, 2008 yılında da otizm spektrum bozukluğu teşhisi kondu; 18 aylıktı. Ben hep finans sektöründe çalışmış olsam da üniversitede psikoloji eğitimi aldım, dolayısıyla otizm konusuna yabancı değildim. Buna rağmen belirtileri fark edemedim. İnsan kendi çocuğuna konduramıyor sanırım. Teşhis konulduğunda da çok korktum ve kendimi çok çaresiz hissettim. Uzun zaman da inkar ettim ne yazık ki!

Oğlunuzun eğitimi sırasında neler yaşadınız, neler gözlemlediniz?

Otizm teşhisinden sonra çok yoğun bir eğitim programına başladık. Bu süreçte pek çok şey öğrendim ve tanıklık ettim. Örneğin; farklı uzmanların farklı merkezlerde olması nedeniyle koordineli çalışılamadığını, değişik disiplinlerin birbirini tamamlayamadığını, bütüncül bir protokole sadık kalınamadığını ve programlı olarak çalışılamadığını gördüm. Üstelik ödediğimiz ücretler de çok yüksekti. Zaten tüm bunlar beni merkezi açmaya yönlendirdi. Sonunda da bir yıl önce yurt içi ve yurt dışında edindiğim bilgiler ve deneyimlerin ışığında merkezi açtım. Tabii ki tüm süreçte bize çok yardımcı olan hekimlerin, çocukları gelişimsel sıkıntı yaşayan ailelerin, beraber çalıştığımız uzmanların bilgi ve deneyimlerinin desteğiyle…

JK1A8595Nuh’un Gemisi’ni farklılaştıran özellikler nelerdir acaba?  

Belki iddialı gelebilir ama en büyük farkın “ben” olduğumu düşünüyorum. Ben yaşayarak deneyimledim, gördüm, oradaydım… Dolayısıyla ne yapılması gerektiğini biliyorum. Çok deneyimli, eğitimli ve özel bir ekibim var. Bir farkımız da özel eğitim, duyu bütünleme, dil ve konuşma terapisinin yanı sıra aile ve psikolojik danışma alanlarını tek bir çatı altında sunuyor olmamız. Bir başka farklı noktamız ise, bize gelen hiçbir aileyi mali sebeplerden dolayı geri göndermemeye çalışan bir ekip olmamız. Aynı zamanda 5 çocukta 1 çocuğa da burs verme kararı aldık ve uygulamaktayız. Ne kadar ciddi olduğumuzu göstermek adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan onay almış bir kurumuz. Bunu da bir farklılık olarak görüyor, ciddiyetimizin bir göstergesi olarak sunuyoruz.

Size gelen aile ve çocukları ilk etapta nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında değerlendirmelerimizin de çok özel olduğu kanaatindeyim. Merkezimizde öncelikle hem çocuk hem de aileyi değerlendirme toplantısına alıyoruz. Aile ile yaşanılanları, gelinen noktayı, alınan tanıyı uzun uzadıya konuşuyoruz. Aynı zamanda çocuğu da ayrı bir uzman ekip değerlendiriyor. Tüm bu süreçte aileden ücret talep etmiyoruz. Daha sonra bireysel eğitim programı oluşturuyoruz. Amacımız bize danışan çocukların özelliklerine göre gelişimlerine katkıda bulunan program ve uygulamaları “kişiye özel” hazırladıktan sonra tutarlı bir şekilde hayata geçirmek. Uzun vadeli eğitim ve öğretime gereksinimi olan çocuklarımızın program uygulamalarını gerek ev ortamı gerekse okul ortamında destekliyoruz. Danışanımızın içinde bulunduğu her ortamda eğitim ve öğretim şansını iyi değerlendirmesini sağlamayı hedefliyoruz. Bağımsız bir birey olarak duygusal açıdan güçlenene ve kendi ayakları üzerinde durana kadar desteklemeye devam etmeyi önemsiyoruz. Tüm yaşam alanlarını, evini ve sosyal hayatını göz önüne alarak düzenlemeler yapıyoruz.

JK1A8585Otizmde erken teşhis kadar eğitimin de çok büyük önemi olduğunu biliyoruz. Özel eğitim merkezlerinde alınan eğitimlerin yanı sıra aileler çocuklarına evde ne gibi eğitimler verebilirler?

Aslında en zorlanılan alanın otizmli çocuklara günlük yaşam becerileri kazandırmak olduğunu söyleyebilirim. Yurt dışında özel gereksinimli olan bu çocuklarımıza haftada 25 saat eğitim veriliyor. Ne yazık ki ülkemizde böyle bir imkan yok. Bunu özel olarak yapmanıza da imkan olmayabiliyor, çünkü ödeyeceğiniz rakamlar inanılmaz boyutlara ulaşabiliyor. Dolayısıyla iş yine başa düşüyor ve evde, aile içinde yapılan eğitimler, oyunlar inanılmaz kapılar açıyor. Bizim hayatımızda böyle oldu. Benim çocuğum çok enerjikti, yerinde duramıyordu, hiçbir şeye konsantre olamıyordu. Ne yaptık? Her gün yürüyüşe gitmeye başladık. Önce 15 dakikalık yürüyüşler yapıyorduk. Ama benim elimi dahi tutmak istemiyor, yürümek ve koşmak istiyordu. Bunun üzerine alfebeye başvurdum. Yol boyunca A,B,C diyerek yürüyüşlere başladık. Sesimin biraz yüksek çıkması gerekiyordu. Bu da yollarda pek iyi görünmüyordu. Küçük kartonlara harfleri büyük büyük yazdım. Önce ilk 3 harfle başladım. A diye bağırıp kartonu gösterince durup kartona bakıyordu. 3 gün içinde ilk 3 harfi ezberledi. Artık kartonlara gerek yoktu ve elimi tutuyordu. A dedikten o da A diye bağırıyor, sonra ellerimizi çırpıyorduk. Hatta harfleri şarkı şeklinde söylemeye başladık. 15 gün içinde 15 harfi ezberledik. Sonra da gerisi geldi.

Bu arada kartonları evin içinde bir sürü yere tutturdum. Evde de aynı egzersizleri yapıyorduk. 15 dakikalık yürüyüşlerimiz 30 dakikaya çıktı. Hele bunu akşam saat 7 – 7.30 gibi yapabilirsek, herhalde harcadığımız enerjiden olsa gerek, saat 8.30’da uykuya dalıp sabaha kadar uyuyordu. Alfebeyi bitirdiğimizde artık 50 dakika, ritimli bir şekilde yürür olduk. Bu şekilde hiç bıkmadan yaptığımız farklı eğitimler sayesinde Nuh harfleri ve sayıları öğrendi, bisiklete binebiliyor hatta scooter kullanabiliyor, kendi kendine giyinebiliyor. Her şeyi anlıyor ve soru sorulduğunda cevap verebiliyor. Azim ve kararlılık bize çok yol kat ettirdi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir