Bilimin Işığı Fen Liseleri

Tomris Güzelyurt 13 Haziran 2017

Bilimin Işığı Fen Liseleri, Ayazağa ve Ispartakule’de açılıyor.

FMV Işık Okulları,

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında Ayazağa ve Ispartakule’de Fen Lisesi açıyor!

FMV Işık Okulları, 131 yıllık birikimiyle öğrencilerini sadece üniversite sınavına hazırlamayı değil, iş yaşamına hazır olmalarını sağlayacak alt yapı ile yetiştirmeyi hedefliyor. Okul bu kapsamda, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nda fen derslerinin laboratuvarlarda yapıldığı uygulamalı, proje tabanlı, yabancı dil eğitimi ağırlıklı, STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) odaklı, bireysel öğrenme stilindeki eğitim anlayışı ile açtığı Ayazağa ve Ispartakule Kampüsleri’ndeki Fen Liselerine öğrenci kabul edecek.

FMV Işık Okulları, öğrencilerini çağdaş, sorgulayan, araştıran, yaratıcı, bilimsel düşünen, yaşam boyu öğrenen, çevreye duyarlı, sosyal yaşamlarında etkin birer dünya vatandaşı olarak yetiştirme misyonu doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor. FMV Işık Fen Liselerinde eş güdümlü akademik çalışmalar yürütülerek okullar arası iş birliği sağlanırken, dünyayla entegre bir eğitim anlayışı ve güçlü bir yabancı dil eğitimiyle teknoloji destekli dersler işlenecek. Uluslararası Bilim Olimpiyatlarına hazırlanma kulübünün yer aldığı Fen Lisesinde, Fen Bilimleri dersleri laboratuvarlarda uygulamalı olarak proje tabanlı olarak gerçekleştirilecek. Her öğrencinin proje yapma zorunluluğunun yanı sıra öğrenciler, projeleriyle TÜBİTAK yarışmaları ile ulusal ve uluslararası pek çok yarışmaya katılma fırsatı bulacak. Yurt içinde üniversite eğitimi hedefleyen öğrenciler için 11. sınıftan itibaren hafta sonu YGS-LYS hazırlık çalışmaları yürütülürken, yurt dışında üniversite eğitimini hedefleyen öğrenciler için ise yurt dışı üniversite danışmanlığı hizmeti de bulunacak.

FMV Işık Okulları Fen Liselerinde öğrencilerin, okulun dil eğitiminde kriter olarak kabul ettiği

Avrupa Birliği Dil Çerçevesi Programı (CERF) dil seviyelerinden C1 seviyesine 12. sınıfa kadar ulaşması hedefleniyor. Ağustos ayında uygulanacak Placement Test ile öğrencilerin düzeylerine göre seviye grupları oluşturulacak. Sınav sonuçlarına istinaden ağustos ayında iki hafta süresince her gün 5 saat olmak üzere öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda ders izlencesi oluşturulacak. Dersleri Türk ve anadili İngilizce olan öğretmenler birlikte yürütürken öğrenciler ikinci yabancı dil olarak Almanca, Fransızca ve İspanyolca dillerinden birini seçebilecek.

ARGE laboratuvarında proje üretme olanağı sağlanacak

Fizik, kimya, biyoloji derslerine ait teknolojik olarak oldukça donanımlı laboratuvarların yanı sıra yapılacak olan projeler öğrencilerin farklı derslerde öğrendiklerini bir arada uygulamalarına olanak sağlayan STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) eğitim yaklaşımıyla uyumlu olacak. Öğrenciler bilgisayar programları aracılığıyla tasarladıkları projelerin prototiplerini de üç boyutlu yazıcıyla üretebilecekler. FMV Işık Okulları Fen Lisesinde, ulusal ve uluslararası yarışmalarda da öğrencilerin bulundukları seviyeyi görmeleri sağlanacak, katılım sağlanan yarışmalar sonrasında her öğrenciye sertifika verilecek. Fen Bilimleri – Matematik Bölümleri bünyesinde Robotik, Matematik ve Zekâ, Web Tasarım ve Programlama kulüpleri yer alacak, kulüp çalışmaları kapsamında uzman konuklar ve üniversite akademisyenleriyle de sık sık bir araya getirilecek olan öğrenciler yurt içi – yurt dışı gezilerle de öğrendiklerinin uygulamaları hakkında bilgi sahibi olabilecekler. Ayrıca Işık Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan bilim kampıyla da hem bilimsel çalışmalar yapma hem de güvenli bir kampüste üniversite hayatını tanıma fırsatına sahip olacaklar. Yüksek TEOG başarısı ile gelen öğrencilerin bir üst eğitim kurumu olan üniversite sınavında da başarılarını arttırarak sürdürmeleri amacıyla hafta içi ve hafta sonu akademik destek çalışmaları sürdürülecek.

Bilim kadar sosyal gelişim de önemli

Fen Lisesi öğrencilerinin edebiyat ve sosyal dersleri de yoğun çalışmalarla desteklenecek. Spor ve sanat alanlarına ilgi duyan öğrencilerin ulusal ve uluslararası yarışmalara katılımı sağlanacak. Etkinlikler kapsamında, FMV Işık Spor Kulübünde birçok başarılı sporcu yetişmesi, öğrencilerin okul yaşamı boyunca kazanacakları yetkinliklerle yurt dışındaki üniversitelerden öncelik görüp burs olanaklarına sahip olmaları hedefleniyor.

Görsel sanatlar ve müzikte ise, öğrencilerin içsel enerjilerini doğru yönlendirmek, sosyal ve evrensel iletişimlerini kuvvetlendirmek, müzik ve görsel sanatlardaki becerilerini göstermeleri amacıyla okulda sergiler ve yarışmalar düzenlenecek. Ayrıca öğrencilerin okul dışında da yarışma, festival ve sergilere katılımları sağlanacak. Okulda belirlenen günlerde Sempre Arte adı altında sanat etkinlikleri düzenlenecek, öğrenciler yeteneklerini, müzik ve resim çalışmalarını kendi arkadaşlarıyla paylaşacaklar. Bölüm bünyesinde açılması planlanan kulüpler arasında Müzik Sempre Art Kulübü, Resim Sempre Art Kulübü, Yüzme Kulübü ve Tenis Kulübü bulunuyor.